Řízný jako žádný jiný

Paličák se pěstuje ze semínka k zralé plodině celých pět let. Je to namáhavá ruční práce. Jen některá místa v České republice mají příznivé podmínky k vypěstování všech fantastických vlastností Paličáku.

Här odlas Hammarvitlöken

Česká krajina, ideální kraj pro pěstování česneku

 

Čím se liší Paličák od obyčejného česneku?

Před květenstvím se u Paličáku vytvoří na vrcholku malý „ocásek“ vypadající jako  palička – odtud pochází i jméno. Obyčejný česnek se vysazuje na jaře a kvete v létě, kdy se také sklízí, a v tom právě tkví hlavní rozdíl. Paličák se nikdy nenechává kvést. Květenství vstřebává výživu a často způsobuje, že obyčejný česnek se po určité době svraští a mívá malou trvanlivost. Paličák však vydrží ve skvělém stavu deset měsíců, uchovává-li se správně v chladu a temnu.

Hammarvitlöken klipps av frĺn stjälken

Po sklizni se Paličák po tři týdny suší ve velkých svazcích. 
Pak se paličky odstřihnou a ponechá se jen tři centimetry dlouhý pevný stonek

Chce-li pěstitel dosáhnout těch nejlepších výsledků v pěstování Paličáku, má na vybranou jen několik málo míst. Rostlina musí zůstat v zemi skoro po celý rok a za tu dobu se dvakrát stříhá, než se pak sklidí. Proto si uchovává cenné látky. Sklízí se na rozhraní července a srpna a nikdy ho není dostatek.

Severočeský kraj

Odsud pochází náš třeskutý zázrak jménem Paličák. Krajem protéká řeka Ohře, jež ústí mezi Litoměřicemi a Lovosicemi do Labe. Splavné Labe se pak vlévá do moře v Hamburku o mnoho kilometrů dál.

Vitlöksdistriktet

Žatec: Zde je půda písčitá a v ní se česneku Paličáku nedaří. Pěstují se zde však různé druhy cibule, perlová cibule, červená cibule, šalotka i obyčejná kuchynní cibule.
Louny: Slavné svými pivovary a světlým ležákem. Na lounsku se pěstuje mnoho česneku Paličáku.
Libochovice: Mnoho česneku a jablek. Je zde mj. i palírna skvělého calvadosu.

Lovosice a Litoměřice: Stojí na pomezí česnekářského kraje, mnoho historických budov, zámků a kulturních pamětihodností.
 
Kraj je též místem prastarých chmelnic, jež nyní bohužel mizí vzhledem k zahraniční konkurenci a snížení poptávky.

 

|Nahoru |Na úvodní stránku|