Pět let od semínka k česneku Paličáku 

Sazenice česneku určené k dalšímu pěstování se ponechají nedotčené až do září, kdy vydají semínka. Jsou malá a podlouhlá a svým vzhledem mohou připomínat kmín. Další rok se semínka třídí podle velikosti, pouze ta, která mají vláskový „ocásek“, lze schválit k setbě. Začátkem října se pak pečlivě po jednom vysévají. Během třetího roku s tvoří kulovité černé hlavičky o průměru asi 4 mm se semeny. Tato semínka se vysadí na jiném místě. Čtvrtým rokem se vytvářejí malé cibulky se stroužky velkými asi jako ženský nehet, jež se opět zasadí ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. A nakonec, pátým rokem, nás česnek odmění typicky velkými cibulkami prvotřídního česneku Paličáku.

Setbové

Setbové cibulky nejvyšší kvality. Stroužky váží 20-25 g/ks

Zemědělské úřady České republiky setbový česnek certifikují. Certifikovaný česnek si mění pěstitelé mezi sebou, aby zabránili degeneraci a nemocem při výrobě česneku.

Česnek Paličák se pěstuje už od pradávna dokonale ekologickými metodami. Hnojivo je pouze organické, dbá se na souznění s jinými kulturními plodinami i na odpočinek pole. 
Pěstitelé musí projevit vysokou trpělivost, než se dočkají dobré úrody, nejméně desetkrát za sezónu kontrolují sazenice. Česnek Paličák je choulostivý, v jedné vesnici se mu může dařit dobře, kdežto v jiné špatně. Ponechává se v zemi od konce září do června následujícího roku, a potom se sklízí. 

Po třech týdnech sušení se odřezávají kořeny. Při správném odříznutí, jež je velmi důležité, se dole na cibulce objeví bílý kruh. Pak se odřezává dlouhá nať, z níž se ponechá jen jeden asi tři cm dlouhý stonek. Je tvrdý skoro jako hřebík a slouží kromě jiných specifik jako poznávací znamení česneku Paličáku, protože žádný jiný druh česneku takový tvrdý stonek nemá. Kolem stonku se skví 4 - 6 nádherných velkých modrofialových stroužků.

 

|Nahoru |Na úvodní stránku|